אלמה רוזה

תזמורת סימפונט רעננה בקונצרט מחווה לאלמה רוזה – מווינה לאושויץ

 

 

מנצח וסולן:   נתאי צרי- כינור

 

סולניות:       קארין שיפרין- סופרן 
                  נועה שריד- כינור

 

דרכנו, דרכו של העם היהודי, אל העתיד נעשית כשפנינו אל העבר.
קונצרט המחווה לאלמה רוזה מלבד היותו תיעוד מיוחד במינו על חיי אומנית ותקופה השזורים זה בזה ללא הפרד, הפך עבור תזמורת סימפונט רעננה לשליחות.
שאבנו אינפורמציה עשירה ונדירה הן מהספר "אלמה רוזה -מוינה לאושויץ" שהוא פרי עבודת מחקר בת 22 שנה של מחבריו,ובעיקר מעדות חיה בזמן אמת מאחת הניצולות הבודדות, שעודנה בחיים, הגב. הילדה שמחה.
הילדה, שהייתה המקורבת ביותר לאלמה, וניגנה בנסיבות הנוראיות ההן, כל תו חקוק על לוח ליבה.מלבד היות הקונצרט אירוע מרגש ממדרגה ראשונה ,איני יכולה לסכמו אלא במילותיה של אותה הילדה שמחה "חיכיתי 60 שנה לקונצרט הזה ולא חשבתי שאזכה לכך עוד בחיי"

 

 

                                      

אלמה רוזה נולדה למשפחת אצולה מוסיקלית. היא הייתה ביתו של ארנולד רוזה, ואחייניתו של גוסטב מהלר. אלמה רוזה שהפכה לכנרת מוכרת בזכות עצמה, הקימה את תזמורת הנשים- Die Wiener Walzermaedeln, איתה הופיעה בכל רחבי אירופה.
לאחר סיפוח אוסטריה לגרמניה, הצליחו אלמה ואביה לברוח ללונדון, אך אלמה הייתה צריכה להרוויח כסף כדי לתמוך באביה, ונסעה להופיע בהולנד. כשהגרמנים כבשו את הולנד, היא נלכדה שם. מאוחר יותר ברחה לצרפת, אך בסוף שנת 1942, היא נעצרה שם  ע"י הגסטאפו.  ב- 1943 אחרי כמה חודשים במחנה בצרפת, רוזה נשלחה לאושוויץ.
גם שם הוכר הכשרון המוסיקלי שלה, והיא הנהיגה את ה- Madchenorchester von Auschwitz(תזמורת הנשים של אושוויץ שמטרתה העיקרית הייתה לנגן בשער המחנה לאסירים היוצאים לעבודה וממנה). רוזה עיצבה את התזמורת, ניצחה עליה, תזמרה לה ולפעמים ניגנה בקונצרטים סולו כינור. בתקופה זו לא הוצאה להורג אף אחת מהנגניות, היה וחלו הן נשלחו לטיפול בבתי החולים. המוזיקה הייתה הבטחתם לחיים. למרות זאת, אלמה רוזה, שבשנות השלושים עצרו עבורה את התנועה בוינה, וזכתה להערצתם של מנגלה ובכירי האס-אס, מתה באושוויץ בשנת 1944.
 
תזמורת סימפונט רעננה רואה חשיבות רבה בקיומו של הקונצרט, שמשחזר את סיפור חייה מוינה לאושוויץ כדרך להעברת סיפור השואה והטרגדיה של האליטה התרבותית היהודית במערב אירופה שטעו להאמין כי עובדת היותם נערצים על הגויים, תבטיח את חייהם
.

הדפסשלח לחבר