קונצרט הצדעה לאירנה סנדלר

"שירתה של אירנה"

 

האשה האמיצה שהצילה 2500 ילדים יהודיים תעמוד במרכזו של פרוייקט בינלאומי של סימפונט רעננה

 

יצירה בבכורה עולמית שבוצעה בפולין ובישראל

 

תזמורת סימפונט רעננה ממשיכה בפועלה למען הנצחת דמויות בולטות שאומץ ליבן היווה קרן אור בתקופה החשוכה ביותר של ההיסטוריה-השואה.

 

השנה בחרה מנהלת התזמורת, אורית פוגל- שפרן, להקדיש פרויקט מיוחד אירנה סנדלר, אישה מופלאה, שהצילה מאות ילדים יהודים בזמן השואה. סיפורה של אירנה נודע ברבים רק שנים ארוכות לאחר מלה"ע השנייה מאחר והיא בחרה להצניעו.

 

אירנה סנדלר נולדה בפולין לאב רופא שכבר בילדותה הסביר לה כי העולם מורכב משני צדדים בלבד: הטוב והרע וכי עליה תמיד וללא פשרות לבחור בטוב.

 

בצעירותה למדה לימודי עבודה סוציאלית.עם הכיבוש הנאצי בפולין החלה במבצע להצלת ילדים יהודיים תוך חירוף נפש. בעזרת תעודת המעבר המיוחדת  אירנה נכנסה לגטו כדי לקחת את הפעוטות מהוריהם . בדרכם שונות הבריחה את הילדים, ומתוך תקווה שיוחזרו להוריהם עם תום המלחמה ערכה רשימות בהן הופיע השם היהודי המקורי של הילד, שמו הפולני וכתובת המחבוא שלו. את הרשימות שמרה בתוך כדים אותם הטמינה במחבואים שונים בחצרות בתים ברחבי ורשה.

 

בגלל הלשנה, נתפסה אירנה על ידי הגסטאפו, עונתה באכזריות ונידונה למוות. בעזרת קשרים שוחררה מהכלא ובזהות בדויה וללא חת המשיכה באדיקות להציל ילדים נוספים.

 

עם תום המלחמה ,חזרה אירנה לשגרה ושמרה על שתיקה מחשש שהשלטון הקומוניסטי לא יראה בעין יפה את פעילותה החתרנית בתקופת מלה"ע ויפגע במשפחתה. בשלב זה ידעו רק הניצולים על פועלה. אירנה סנדלר נפטרה השנה כשהיא בת 98.

 

בשנים האחרונות מאז נפל מסך הברזל, החל סיפורה של אירנה להתפרסם ברבים. ברק אובאמה בהיותו סנאטור העביר לאחר מותה החלטה בסנאט שחייה ומורשתה של אירנה ילמדו בבתי הספר, וכך מחויבותה לעזרה לזולת תוך סיכון חייה תמשיך לעורר השראה ותקווה ולעולם לא תשכח. "יד ושם" העניק לה תואר חסידת אומות עולם ומדינת ישראל העניקה לה אזרחות כבוד . ניצולים וילדיהם עלו אליה לרגל.

 

כסמל לפועלה קיימו תזמורת סימפונט רעננה ועירית רעננה פרויקט בשיתוף עם שגרירות פולין בישראל ובמהלכו  ב- 6.1.09

[יום הקדיש], ביצעה התזמורת ברעננה בבכורה עולמית את היצירה "שירתה של אירנה-"קרן אור באפילה" שנכתבה על ידי קובי אושרת בניצוחו של עומר מ. ולבר, סולנים: קארין שיפרין (סופרן), נתאי צרי (כינור) ושלו מנשה בן ה- 7 (שירה).

 שני בולים שהונפקו במיוחד למפעל ההנצחה זה מבוקשים כבר על יד אנשים רבים בעולם.

 

 

 

בישראל במהלך החודשים האחרונים ילדי רעננה שומעים את סיפורה של אירנה מאנשים שזכו לפגוש אותה ואת הניצולים.

ילדים בישראל וכך גם ילדים בפולין כותבים מכתבי תודה לאירנה המכתבים מבוילים בבולים מיוחדים יצירתו של האמן הפולני בעל השם העולמי רפאל אולבינסקי. ונישלחים לת.ד. ע"ש אירנה שנפתח ברעננה. המכתבים אוכסנו בכדים מתקופת מלחה"ע ה 2 – כסמל לכדים בהם הוטמנו שמות הילדים הניצולים. 

 המפעל חינוכי אומנותי הזה הביא את אלפי בני הנוער להכרה בכוחו של היחיד בתקופות האפלות ביותר, כמו גם להבטחה כי את סיפור השואה כמו גם גבורתם של חסידי אומות העולם יש להעביר מדור לדור . למען ידע דור אחרון....

הפסלת אילנה גור יצרה פסלים המסמלים את פועלה של אירנה שהוגשו לנשיאי ישראל ופולין .

הבכורה בפולין התקיימה בנוכחות בתה של אירנה בקתדרלה מהמאה ה-10 בגנייזנו שבה הומלכו המלכים הראשונים של פולין, ובאולם הקונצרטים ע"ש אדם מיצקביץ בפוזנן.

הדפסשלח לחבר