קונצרט מחווה לכליזמר האחרון מגליציה

"הכליזמר האחרון מגליציה" –

לאופולד קוזלובסקי האיש שהפך לאגדה

בקונצרט מיוחד שנערך לכבודו

עם תזמורת סימפונט רעננה

 

 

 

לאופולד קוזלובסקי, אחרון הכליזמרים מהתקופה שלפני המלחמה בפולין ומי שנשאר בפולין והפך להיות האיש ששומר, מחייה ומשמר את מוסיקת הכליזמר היהודית, הגיע לישראלב 2007  לקונצרט מיוחד שנערך לכבודו עם תזמורת סימפונט רעננה בשיתוף הרשות הלאומית לתרבות יידיש, שגרירות פולין בישראל ואגודת ידידות ישראל- פולין. 

 

על הקונצרט ניצח דוד זבה, במאי ניב הופמן, והשתתפו בו הסולנים: נתאי צרי- כינור, ריטה שטיינפר- כינור, רות לוין- שירה,  וורה לוז'ינסקי- שירה, מרינה יעקובוביץ'- שירה, ומיכאל גייסינסקי- שירה.

אורחים בקונצרט היו המלחין יעקב הולנדר ומקהלת "זמר לך" בניצוחו.

 

 

קוזלובסקי נחשב לאגדה חיה בפולין ובקרב מוסיקאים העוסקים במוסיקת הכליזמר היהודית בעולם כולו. הוא נולד לפני מלחמת העולם השנייה בפרמישלן שליד לבוב. הוא נכדו של פסח ברנדווין שהקים יחד עם תריסר בניו המוסיקליים את הרכב הכליזמר המפורסם ביותר בגליציה. דודו היה הקלרניתן נפתול ברנדווין, שנחשב בארה"ב ל"מלך הכליזמר".

 

 

 

במהלך מלחמת העולם השנייה היה קוזלובסקי פרטיזן. כשהסתיימה המלחמה גילה שאיבד את משפחתו כולה, וכי תרבות שלמה של מוסיקה הכליזמרים היהודית הושמדה יחד עם מלחיניה ומבצעיה. הוא החליט להקדיש את חייו לאיתור המוסיקה, התווים וההיסטוריה של מוסיקת הכליזמרים. הוא נדד ברחבי פולין ורוסיה בחיפושים אחר היהודים האחרונים שנותרו אחרי המלחמה ובחיפוש אחר שרידים ליצירה היהודית המוסיקלית.

הוא החל להלחין מוסיקת כליזמרים ויצירותיו הפכו לגל-עד לתרבות שנמחקה בשואה.

עד היום הוא חי וגר בבית הכליזמר, ברחוב שירוקה שבקראקוב. לבית זה מגיעים אלפי אנשים מרחבי העולם, לא כולם יהודים, בכדי לפגשו, כמו גם לפגוש את התרבות שהייתה התרבות המרכזית בפולין שלפני המלחמה.

 

קוזלובסקי הוא פסנתרן, מלחין ומנצח. במשך למעלה מ-30 שנה  ניהל מוסיקלית את תזמורת הצבא הפולני וניצח עליה, עד שפוטר בעקבות גל של אנטישמיות שפרץ אחרי מלחמת ששת הימים. אז הקים להקה של מוזיקאים צוענים שניגנה מוסיקה צוענית ויהודית. הלהקה קנתה לה שם ברחבי העולם והוא עצמו זכה לכינוי "מלך הצוענים".

לאחר מכן היה המנהל המוסיקלי של התיאטרון היהודי בוורשה. הוא כתב מוסיקה לתיאטרון וקולנוע, בין היתר ל"רוחות מלחמה", "אהבה ומלחמה", "מי המעיין", הוא כתב את הגרסה הפולנית של המחזמר "כנר על הגג", כתב מוסיקה לסרטו של ספילברג "רשימת שינדלר" (את מוסיקת הגטו), שבו  גם שיחק בתפקיד אחד המשקיעים ועוד. כמו כן  הופיע עם יצחק פרלמן בסרט "בבית הכנר".

קונצרטים ברחבי העולם נערכו לכבודו של קוזלובסקי וסרטים על חייו ופועלו מוקרנים בכל העולם.

 

אחד מהסרטים האלה, בו צפתה מנכ"ל סימפונט רעננה, אורית פוגל- שפרן, הביא אותה לקרקוב למפגש עם קוזלובסקי שבעקבותיו ייערך הקונצרט ברעננה.

המלחין יעקב הולנדר, גר בילדותו במרחק פסיעות מעטות מ"בית הכליזמר". שני האומנים בעלי הגורל האכזר המשותף פנו כל אחד לדרכו, בקונצרט יפגשו לראשונה על במה אחת.

תזמורת סימפונט רעננה עוסקת שנים רבות, מאז הקמתה, באיתור, שימור ובביצוע מוסיקה יהודית ועל כך אף זכתה בפרס אנגל היוקרתי לשנת 2007.

 

 

 

קונצרט זה הוא חלק מתפיסת העולם וסדר היום של התזמורת.

הדפסשלח לחבר