קונצרט הצדעה לכליזמר האחרון - קוזלובסקי

לאופולד קוזלובסקי, אחרון הכליזמרים מהתקופה שלפני המלחמה בפולין ומי שנשאר בפולין והפך להיות האיש ששומר, מחייה ומשמר את מוסיקת הכליזמר היהודית, הגיע לישראל לקונצרט מיוחד שנערך לכבודו עם תזמורת סימפונט רעננה בשיתוף הרשות הלאומית לתרבות יידיש, שגרירות פולין בישראל ואגודת ידידות ישראל- פולין.

 

קוזלובסקי נחשב לאגדה חיה בפולין ובקרב מוסיקאים העוסקים במוסיקת הכליזמר היהודית בעולם כולו. הוא נולד לפני מלחמת העולם השנייה בפרמישלן שליד לבוב. הוא נכדו של פסח ברנדווין שהקים יחד עם תריסר בניו המוסיקליים את הרכב הכליזמר המפורסם ביותר בגליציה. דודו היה הקלרניתן נפתול ברנדווין, שנחשב בארה"ב ל"מלך הכליזמר".

במהלך מלחמת העולם השנייה היה קוזלובסקי פרטיזן. כשהסתיימה המלחמה גילה שאיבד את משפחתו כולה, וכי תרבות שלמה של מוסיקה הכליזמרים היהודית הושמדה יחד עם מלחיניה ומבצעיה.

 

הוא החליט להקדיש את חייו לאיתור המוסיקה, התווים וההיסטוריה של מוסיקת הכליזמרים. הוא נדד ברחבי פולין ורוסיה בחיפושים אחר היהודים האחרונים שנותרו אחרי המלחמה ובחיפוש אחר שרידים ליצירה היהודית המוסיקלית.

הוא החל להלחין מוסיקת כליזמרים ויצירותיו הפכו לגל-עד לתרבות שנמחקה בשואה.

 

עד היום הוא חי וגר בבית הכליזמר, ברחוב שירוקה שבקראקוב. לבית זה מגיעים אלפי אנשים מרחבי העולם, לא כולם יהודים, בכדי לפגשו, כמו גם לפגוש את התרבות שהייתה התרבות המרכזית בפולין שלפני המלחמה. קונצרטים ברחבי העולם נערכו לכבודו של קוזלובסקי וסרטים על חייו ופועלו מוקרנים בכל העולם. אחד מהסרטים האלה, בו צפתה מנכ"ל סימפונט רעננה, אורית פוגל- שפרן, הביא אותה לקרקוב למפגש עם קוזלובסקי שבעקבותיו ייערך הקונצרט ברעננה. המלחין יעקב הולנדר, גר בילדותו במרחק פסיעות מעטות מ"בית הכליזמר".

 

שני האומנים בעלי הגורל האכזר המשותף פנו כל אחד לדרכו, בקונצרט יפגשו לראשונה על במה אחת.

 

 תזמורת סימפונט רעננה עוסקת שנים רבות, מאז הקמתה, באיתור, שימור ובביצוע מוסיקה יהודית ועל כך אף זכתה בפרס אנגל היוקרתי לשנת 2007. קונצרט זה הוא חלק מתפיסת העולם וסדר היום של התזמורת.

לכתבה באתר על הכליזמר

לתמונות מהקונצרט

 

הדפסשלח לחבר