מפצח האגוזים

"מפצח האגוזים"

מדיטק חולון ותזמורת סימפונט רעננה

 

 

מוסיקה : פיוטר איליץ צ'יקובסקי

עיבוד מוסיקלי :טל ירדני 

מנצחת:סיוון אלבו

בימוי:משה קפטן

מחזאי:שלומי גולן

עיצוב תלבושות :יובל כספין

כוריאוגרפיה:אלדר גרויסמן

עיצוב תפאורה:ערן עצמון

עיצוב תאורה:אורי מורג

מספר:אברהם מור

שחקנים :יונית טובי, ירמי רייך , נילי צרויה, שחר ישי , רועי קקון

 

בעיר קטנה בגרמניה , בבית משפחת שטלבאום , מתכנסת המשפחה לחגוג את יום ההולדת של קלרה הצעירה. פריץ , אחיה הבוגר , מקנא באחותו הצעירה ודורש שיחגגו גם לו יום הולדת – כל חצי שנה. הדודה לואיז והדוד מקס מצטרפים לחגיגה וההתרגשות רבה , בני המשפחה חוגגים ורוקדים . הדוד מקס מעניק לשני הילדים מתנות והפתעות ולקלרה יש לו מתנה מיוחדת ומפתיעה: בובת "מפצח האגוזים".

פריץ אחיה מקנא במתנתה, חוטף מקלרה את בובת מפצח האגוזים , מפיל אותה ארצה ושובר אותה.

קלרה עוזבת את חדר האורחים בבכי ומסתגרת בחדרה.

כשהלילה יורד , שבה קלרה אל חדר האורחים כדי לשחק עם הבובה החדשה שלה, וכשהשעון מצלצל חצות , נסחפת קלרה יחד עם המפצח אל עולם קסום ומופלא , אל ממלכת הממתקים.

סיפורו של "מפצח האגוזים" - הבלט הפופולארי ביותר בעולם - זכה לאלפי ביצועים.

נכתבו עליו עבודות דוקטורט, הוא הועלה בהפקות שונות ומשונות, והעלילה – המבוססת על סיפור קצר של ארנסט הופמן שראה אור בגרמניה בשנת 1816 - הועברה פעם להארלם (ונוספו לה קטעי ג'ז), ופעם לקנדה (והוסף לה מופע הוקי), ופעם להוואי (בתוספת ריקוד הולה), ואפילו להודו (והדמויות לבשו צורה של לוחמים הינדים).

עיבודי העלילה, הכוריאוגרפיה והבימוי נעו בחופשיות בין המסורתי לעכשווי.

האמריקאים במיוחד וגם באירופה, אימצו את ה"מפצח" אל לב תרבותם והפכו אותו ממהגר רוסי לתושב קבע בכל חג מולד, בכל תיאטרון ובכל בית ספר.

 

לראשונה, מועלה "מפצח האגוזים" כמחזה מוסיקלי.

"מדיטק חולון" ו"תזמורת הסימפונט רעננה" – הרואות בקירוב התרבות והמוסיקה אל כל קהל וכל גיל את יעודן – חברו יחדיו כדי להביא בפני הילד, המשפחה, החבר, המורה והמחנך סיפור המגרה את קצות החושים של הפנטזיה והחלום, מדגדג בגעגוע את העולם הנאיבי של אתמול ומייחל לו למחר.

הבאת "מפצח האגוזים" כמחזה באה להדגיש דווקא את מה שלפעמים מסתתר בתוך הצלילים והמחולות ובתוך כך לקרב את הילדים על העולם המופלא של המוסיקה הקלאסית על כל גווניה.

 לכתבה על המחזה לחצו כאן

הדפסשלח לחבר