פסטיבל ישרוטל קלאסיקאמרי

ישרוטל קלאסיקאמרי חוגגים 20 שנות פסטיבל

3-7 בינואר 2018

מאסטרו עומר מ. וולבר ותזמורת סימפונט רעננה מארחים

סולנים, הרכבים ומנצחים בינלאומיים

יצירות מופת מהרפרטואר הקלאסי במארג מוזיקאלי חוצה גבולות

בין האורחים: מאסטרו קונסטנטין אורבליאן (ארה"ב),

סולני בית האופרה ירבאן (ארמניה), הפסנתרנית טטיאנה לארינובה (רוסיה),

הפסנתרן דוידה קבאסי (איטליה),

נגן הקאוואל תיאודוסי ספאסוב (בולגריה),

הסופרן אנה סקיבינסקי, ירון גוטפריד, הרכב הפולק דיקאנדה (פולין),

עפרי ברין (גרמניה)

פסטיבל "ישרוטל קלאסיקאמרי" הבינלאומי למוזיקה קלאסית באילת חוגג 20 להיווסדו. הפסטיבל, יוזמה של רשת מלונות "ישרוטל" באילת ובשיתוף עם תזמורת סימפונט רעננה, מציע בשנתו העשרים תכנית עשירה שמשלבת חדשנות עם איכות בלתי מתפשרת ורשימת אורחים מגוונת ומפתיעה.

פסטיבל "ישרוטל קלאסיקאמרי" יתקיים בין 3-6 בינואר ויארח השנה סולנים, הרכבים ומנצחים ידועי שם ועטורי פרסים מאיטליה, ארמניה, ארצות הברית, בולגריה, גרמניה, ספרד, פולין, צרפת, רוסיה ושוויץ. בין האורחים הבולטים: הפסנתרן והמנצח האמריקני מאסטרו קונסטנטין אורבליאן וסולני בית האופרה ירבאן מארמניה שבניהולו, הפסנתרן האיטלקי דוידה קבאסי, זמרת הסופרן אנה סקיבינסקי, הפסנתרנית הרוסייה טטיאנה לארינובה, דואו המנדולינות מספרד יקי ראובן ומארי כרמן סימון, הרכב הפולק הפולני דיקאנדה, נגן הקאוואל הבולגרי תיאודוסי ספאסוב, המנצח ירון גוטפריד, הזמרת ואמנית הוידאו עפרי ברין ולהקת סומסום, הרכב ישראלי של מוזיקה בלקנית צוענית ומזרח תיכונית.

את התכנית רקחו במשותף מנהלה המוזיקאלי של תזמורת סימפונט רעננה, מאסטרו עומר מ. ולבר ומנצח הבית, דוד זבה. לצד יצירות מופת מהרפרטואר הקלאסי, מציעה התכנית השנה מארג מוזיקאלי רבגוני וחוצה גבולות, שיוצר חיבורים ונקודות מפגש מרתקים בין תרבויות ועולמות מוזיקאליים שונים. באך, ברהמס ובטהובן, שומאן, שוברט ושופן, רוסיני, ברטוק ודבוז'אק לצד מסע נוסטלגי בין נופי הארץ עם קלאסיקה ישראלית בקונצרט שמוקדש ליצירותיה של נעמי שמר, ערב מתרפק עם שנסונים צרפתיים, ג'אז, פולק, מוזיקה בלקנית ופופ-רוק מעוצב. 

"הגישה הבלתי אמצעית, הדינאמיות והחופש להעז, הביאו את תזמורת סימפונט רעננה לאורך כל שנותיה לקהלים רחבים ושונים. פעילותה המוזיקאלית המגוונת של התזמורת ומנעד ההיצע הרחב, הינו חלק מתפישת עולם שגורסת כי מוזיקה קלאסית אינה נחלת אוכלוסיה כזו או אחרת וכי תפקידנו החברתי להביא את המוזיקה לכל מקום ולכל אדם. כל אלו באים לידי ביטוי גם בתכנית פסטיבל 'קלאסיקאמרי' השנה. ההיצע הרחב והמגוון העשיר שאנו מציעים בתכנית הם חלק בלתי נפרד מאותו 'אני מאמין'. כשלצד יוצרים, מבצעים והרכבי עלית מן העולם, אנו מחזירים לישראל גם את מיטב הכישרונות שיצאו מפה אל העולם ופועלים בהצלחה רבה על הבמות הנחשבות ביותר", אומרת אורית פוגל-שפרן, מנכ"ל תזמורת סימפונט רעננה.

את הפסטיבל יפתח ב-3 בינואר באולם הגדול במלון רויאל ביץ' באילת קונצרט בהשתתפות הזמרת הישראלית עפרי ברין. שילוב של פופ סול אלקטרוני מתקתק ויצירות מופת של סיבליוס, הולסט ושוברט תחת שרביט המנצחים של קרן קגרליצקי. התכנית תפתח עם "ולס טריסט" מאת סיבליוס, תמשיך עם שיריה של ברין שמביאה לבמה קול מלטף ונוכחות יוצאת דופן, משם לסוויטת סיינט-פול מאת הולסט ותנעל עם הסימפוניה מס' 5 של שוברט.

ביומו השני של הפסטיבל ייערכו שני קונצרטים מרכזיים: הראשון - מפגש פסגה בין עומר מ. ולבר -מגדולי המנצחים הצעירים לבין הפסנתרן האיטלקי עטור הפרסים, דוידה קבאסי בתכנית משובחת בה יבוצעו הסימפוניה מס. 1 מאת בטהובן והקונצ'רטו לפסנתר מס. 2 מאת שוסטקוביץ'; השנייה – "משירי נעמי שמר", מסע נוסטלגי מרגש בנופי הארץ והנפש ובעקבות יצירותיה של כלת פרס ישראל לזמר העברי. בקונצרט ישתתפו: עומר מ. ולבר (אקורדיון), מיכאל אנוחין (קונטרבס), רמי פריימן (כלי הקשה) והזמרות עינת ארונשטיין, גוני כנעני וסוף סלע. את הקונצרט ינחה וילווה בפסנתר, דוד זבה.

שני הקונצרטים המרכזיים ביומו השלישי של הפסטיבל נעים בין תרבויות ועולמות שונים שנקשרו להם יחדיו באמצעות המוזיקה. בקונצרט "גאלה אופרה - מירבאן באהבה" תארח סימפונט רעננה את הפסנתרן והמנצח האמריקני, קונסטנטין אורבליאן ואת סולני בית האופרה ירבאן מארמניה שבניהולו. בקונצרט יבוצעו אריות ודואטים אהובים מהאופרות הגדולות; הערב ינעל במפגש מוזיקאלי מרתק שמוקדש לקשר העמוק שבין מוזיקה וריקוד. הקונצרט "רוקדים", מוקדש למחולות עממיים שמצאו את דרכם אל אולמות הקונצרטים: מריקודים סלוניים, דרך הריקוד העממי ועד לריקודי הרחוב. תחת שרביט המנצחים של דוד זבה ייקחו חלק בערב לצד נגני תזמורת סימפונט רעננה גם הכנר נתאי צרי, להקת סומסום וההרכב הפולני דיקאנדה. 

הפסטיבל ינעל במוצ"ש, 6 בינואר, בקונצרט סיום חגיגי בו יארחו מאסטרו קונסטנטין אורבליאן ותזמורת סימפונט רעננה את אמני הפסטיבל.

לצד הקונצרטים המרכזיים ייערכו במהלך ימות הפסטיבל מפגשים מוזיקאליים מגוונים:

מאסטרו עומר מ. ולבר יארח למפגש קאמרי את צמד נגני המנדולינות יקי ראובן ומארי כרמן סימון מספרד, הכנר נתאי צרי וזמרת הסופרן אנה סקיבינסקי וביחד עם הקהל יצאו למסע ברחבי העולם עם מוזיקה ישראלית, ערבית, טנגו, אופרה, מוזיקה ספרדית, צוענית ואפילו קצת ויואלדי;

דוד זבה יוביל, בליווי הכנר נתאי צרי, הצ'לנית אלה טובי וזמרת הסופרן עינת ארונשטיין, מפגש מרתק שבמרכזו ההשפעה של גדולי המשוררים והפילוסופים על המלחינים הגדולים בהיסטוריה

גרפיטי מוזיקלי - מפגש קאמרי המשלב מוזיקה אורבנית מברלין, פריז וניו אורלינס בהשתתפות המנצחת והפסנתרנית קרן קגרליצקי, נגן כלי הנשיפה אייל סלע, הזמרות אנה סקבינסקי, עדן הולן ועפרי ברין וחמישיית מיתרים מתזמורת סימפונט רעננה

עלי שלכת - מפגש נוסטלגי-רומנטי שכל כולו שיר אהבה לעיר פריז, המחברת בין שופן לאיב מונטאן. המפגש בהנחיית קרן קגרליצקי ובהשתתפות הסולנים: טטיאנה לארינובה (פסנתר), אייל סלע (כלי נשיפה), עדן הולן (שירה) וחמישיית כלי מיתר והקשה.

כל אחד לחוד ושנינו ביחד – דואו פסנתרים בו יבצעו הסולנים טטיאנה לארינובה ודוידה קבאסי מיצירותיהם של שומאן, ריהם ודבוז'אק.

דואו מנדולינות – נגני המנדולינה יקי ראובן ומארי כרמן סימון מספרד משנים את כיוון המנדולינה המסורתי מארבעה מיתרים כפולים לשמונה מיתרים ייחודים. במפגש מפעים הם ינגנו בעיקר רפרטואר שנכתב במקור לשני כינורות לצד מוזיקה בת זמננו שנכתבה לשתי מנדולינות.

א-לה רוסיני – דוד זבה מנצח, מלווה בפסנתר ומנחה מופע מוזיקאלי מפתיע, שנון והומוריסטי, עם מיטב הפתיחות האופראיות והיצירות של המלחין האיטלקי הפורה ואחד השפים הבולטים בעולם הקלאסי. במופע מתארחות הזמרות עינת ארונשטיין וגוני כנעני.

צלילים מהבלקן – המנצח ירון גוטפריד מארח את נגן הקאוול הבולגרי תאודוסי ספאסוב בתכנית סוחפת של מוזיקה המושפעת משירי פולקלור ומחולות עממיים אשר מצאו את דרכם ליצירותיהם של יוצרים קלאסיים מברטוק ועד דבוז'אק.