נעים להכיר, אנחנו
תזמורת סימפונט רעננה

מאסטרו עומר מאיר ולבר

עומר מאיר ולבר התבסס כאחד מהמנצחים המובילים של היום, הן ברפרטואר האופראי הן ברפרטואר תזמורתי. בשנת 2018 יחל את כהונתו כמנצח אורח ראשי בזמפר אופרה, דרזדן.

מספטמבר 2019 יכהן כמנצח ראשי של תזמורת הבי.בי.סי פילהרמוניק ומינואר 2020 יחל לכהן כמנהל המוסיקלי של האופרה של פלרמו, "תיאטרו מסימו".

 הוא ניצח על כמה מההרכבים היוקרתיים בעולם, כמו התזמורת הפילהרמונית של לונדון, תזמורת הגוונדהאוס מלייפציג, התזמורת הסימפונית של פיטסבורג, ועוד. השילוב של אנרגיה ובהירות והיכולת שלו לעורר רמזי פרטים מהתזמורת הביאו לכך שכיהן כמנצח אורח קבוע בזמפר אופרה בדרזדן, באופרה הממלכתית של בוואריה במינכן, בלה פניצ'ה בוונציה ובאופרה הישראלית. למרות הביקוש הרב ברחבי העולם, מצליח ולבר לאזן את הופעותיו הבינלאומיות הקבועות עם המחויבות לביצוע מוזיקה קלאסית וקידום פרויקטים של דו-קיום בתחום המוזיקה במולדתו, ישראל.

ב-2017/18 כללו התחייבויותיו התזמורתיות הופעות בכורה עם התזמורת הסימפונית של יוסטון, התזמורת הסימפונית של רדיו דרום-גרמניה (SWR) והתזמורת הקאמרית מאהלר, כחלק מסיבוב הופעות רב-ערים. לאחר הופעות הבכורה שלו ב-2016, הוא ישוב לתזמורת הלאומית של ליון וכן לתזמורת הטונהאלה בציריך. הוא גם יופיע עם תזמורת הגוונדהאוס מלייפציג, התזמורת הסימפונית של ברמינגהם, תזמורת הרדיו הסימפונית של ברלין, והתזמורת הסימפונית של הרדיו השוודי.

במסגרת הופעותיו האופראיות הבולטות העונה, עומר מאיר ולבר ממשיך את התקשרויותיו ארוכות-הטווח עם הזמפר אופרה בדרזדן ועם האופרה הלאומית של בוואריה. בדרזדן, הוא ינצח על תזמורת השטאצקפל במסגרת הפקות של סלומה מאת שטראוס ושל ייבגני אונייגין מאת צ'ייקובסקי. הוא גם ינצח על קונצרטים תזמורתיים. בבוואריה, הוא ינצח על בכורת תפילת ערבית סיציליאנית מאת ורדי, וכמו כן ינצח על כרמן של ביזה ועל מפיסטופלה של בואיטו. בנוסף, לאחר הופעת הבכורה שלו בגלינדבורן ב-2014, ולבר עתיד לעלות שוב על דוכן המנצחים בקיץ 2018 להסיר את הלוט מההפקה החדשה של מדאם בטרפליי של פוצ'יני – וזו תהיה הפעם הראשונה שולבר ינצח על הופעת בכורה בפסטיבל.

ההופעות של ולבר ב-2017/18 נבנו על ההצלחות של התחייבויותיו בעונה הקודמת עם הרכבים ובתי אופרה מרכזיים ברחבי העולם. ב-2016/17, הופיע המנצח הצעיר בהופעת בכורה עם התזמורת הסימפונית של הרדיו בברלין, עם התזמורת הלאומית של ליון, עם תזמורת טונהאלה בציריך ועם התזמורת הסימפונית של סאו פאולו. בנובמבר 2016 ניצח על התזמורת הממלכתית של דרזדן בבכורה עולמית של האורטוריה על אהבה ושנאה של סופיה גוביידולינה. במרץ 2017 הוא הוביל את הופעת הבכורה של האופרה אנדראה שנייה (Andrea Chenier) של ג'ורדאנו באופרה הממלכתית של בוואריה במינכן, שם גם פתח בעבר את ההפקה החדשה של מפיסטופלס, ב-2015. הופעותיו בזמפר אופרה כללו הפקות רבות של האופרות של מוצארט/דה פונטה: כך עושות כולן, נישואי פיגארו ודון ג'ובאני במסגרת ימי מוצרט 2017. בינואר 2017 ניצח על האופרה טנהויזר של וגנר בתיאטרו לה פניצ'ה בונציה, שם הוביל הופעות סימפוניות, כולל קונצרט ב-2016 עם הכנרית מידורי, כחלק ממסע הופעות ברחבי אירופה.

על אף לוח הזמנים התובעני שלו, הוא שומר על מחויבות עמוקה להרכבים מוזיקליים בישראל. כבר למעלה מעשר שנים הוא מכהן כמנצח אורח קבוע באופרה הישראלית, שם ניצח, בין היתר, על האופרות כוחו של גורל של ורדי, על טורנדוט ועל מאדאם בטרפליי של פוצ'יני, על שיקוי האהבה של דוניצטי, על חליל הקסם של מוצרט, על פאוסט של גונו ועל שועלה ערמומית קטנה של יאנאצ'ק. ב-2007 ניצח בהופעת בכורה על התזמורת הפילהרמונית הישראלית וב-2016 ניצח על התזמורת בהופעותיה בפסטיבל המוזיקה של דרזדן.

בישראל, שואף ולבר לרתום את המוזיקה ככלי רב עוצמה לשינוי חברתי. החל מ-2009 הוא מכהן כמנהל המוזיקלי של תזמורת סימפונט רעננה, שנוסדה ב-1991 כדי לסייע בקליטתם של עולים חדשים בישראל. בנוסף, הוא ייסד ומנהל מוזיקלית את פרויקט סראב – מיתרים של שינוי. משמעות המילה "סראב" בערבית היא נווה מדבר והפרויקט מנגיש לימודי מוזיקה לילדים בדווים בנגב, שמתמודדים עם נחיתות ואפליה חמורים בחברה ישראלית. באמצעות יוזמה זו, מקדם ולבר שינויים במציאות החברתית בקרב הצעירים הבדווים ומסייע להם לרכוש כישורי חיים תוך שיפור שיתוף הפעולה והתקשורת בין הקהילות הבדוויות והיהודיות. ולבר גם משמש כשגריר של רצון טוב בעמותה הצל לבו של ילד (Save a Child’s Heart) – ארגון בינלאומי ללא מטרות רווח שבסיסו בישראל המספק טיפולים רפואיים וניתוחי לב מצילי חיים. בנוסף, ולבר משתף פעולה עם ארגונים שונים דרך תכניות קירוב ומטפח את הדור הבא של מנצחים באמצעות הרצאות חינוכיות.

חותמו המוזיקלי הייחודי כולל גם את ספרו, פחד, סיכון ואהבה - רגעים עם מוצרט, שהוצא לאור ב-2017. את הספר כתב בשיתוף עם הסופרת והעיתונאית הגרמנייה אינגה קלופפר, ובו משתף ולבר תובנות האישיות שלו לגבי הרגשות האוניברסליים הבאים לידי ביטוי בשלושת האופרות של מוצארט/דה פונטה. הספר מצטרף לפרסומי המולטימדיה של ולבר: מפיסופלס – אלבום של האופרה מ-2016 מפסטיבל האופרה במינכן, בה ניצח על התזמורת הממלכתית של בוואריה (Unitel, 2017), אלבום של הופעת היובל של אאידה בארנה של ורונה, ביוני 2013, שזכתה לשבחי המבקרים (בל אייר קלאסיקס, 2014) ואלבום של יבגני אונייגין (C Major, 2013) שהוקלט ב-2011 בזמן כהונתו כמנהל המוזיקלי בהיכל האמנויות ע"ש המלכה סופיה בוולנסיה.

ולבר נולד בבאר שבע ב-1981 והחל ללמוד נגינה באקורדיון ובפסנתר בגיל 5. עד גיל 9 למד הלחנה אצל טניה טלר והמשיך אצל מיכאל וולפה עד 2004. הוא השלים את לימודיו בקונסרבטוריון באר שבע ב-1999 וזכה במלגת מוזיקה מקרן התרבות אמריקה-ישראל, בעזרתה למד ניצוח והלחנה באקדמיה למוזיקה בירושלים בשנים 2008-2000 אצל יבגני צירלין ומנדי רודן. היצירות שולבר הלחין בוצעו ושודרו בתחנות רדיו, הן בישראל הן בחו"ל. 

צפו במאסטרו ולבר כובש את אחד מן המרכזים המוסיקליים החשובים באירופה, בדרזדן.