שיר השירים

בכורה בפסטיבל פליציה בלומנטל

פסטיבל פליציה בלומנטל, בשיתוף תזמורת סימפונט רעננה, מגישים בכורה ישראלית מרתקת ליצירתו הססגונית והרומנטית של המלחין היהודי-אוסטרי-אמריקאי, וולטר ארלן.

ולטר ארלן נולד בשנת 1920 באוסטריה. כבר בגיל חמש זוהה כבעל שמיעה אבסולוטית, וויועד לגדולות כמלחין וכפסנתרן.

האנשלוס לגרמניה הנאצית סיכל את תכניותיו הגדולות. בעקבות ליל הבדולח, החליט להגר לארה"ב באותה שנה. משפחתו של ארלן, הוריו ואחותו, הצליחו להשיג ויזה לאנגליה. רבים מבני משפחתו הושמדו על ידי מכונת ההרג הנאצית. הוא עצמו מצא עבודה בשיקגו כעוזרו של בורסקאי.

אולם ארלן לא אמר נואש. במשך ארבע שנים היה תלמידו של רוי האריס, מבין המלחינים האמריקאים המשפיעים ביותר במחצית הראשונה של המאה שעברה. מאוחר יותר השלים את לימודי ההלחנה באוניברסיטת לוס אנג'לס, וחבר שם לקבוצת האמנים המהגרים שברחו מאירופה הנאצית. הוא השתכר במשך שנים רבות כמבקר המוסיקה של ה"לוס אנג'לס טיימס" והקים את מחלקת המוסיקה באוניברסיטת לויולה מרימונט. הוא ובן זוגו, האוורד מיירס, יצרו קשרים אמיצים עם גדולי המלחינים וביניהם סטרווינסקי, מיו, וילה-לובוס וקסטלנואובו-טדסקו.

למעשה ההלחנה פנה בזמנו הפנוי, כאמצעי של ריפוי והשלמה עם מאורעות העבר. אחרי ההרצאות והפקת קונצרטים, כתב שירים ויצירות לפסנתר, שנוספו לחומרים שהלחין לפני שנאלץ לעזוב את עיר הולדתו, וינה.

בשנת 2008 נערך במוזיאון היהודי בווינה קונצרט שבו בוצעו יצירות נבחרות מאת ארלן, לרגל 70 שנה לאנשלוס. היצירות זכו להצלחה ולאחר עשורים רבים, ארלן הוכר ברחבי הקהילה המוסיקלית כמלחין בעל שיעור קומה. כשנתיים לאחר מכן, שיריו לקול ולפסנתר הוקלטו על-ידי חברת "גרמולה".

האורטוריה "שיר השירים", המבוססת על פרקים נבחרים מהתנ"ך המתורגמים לאנגלית, מהווה את פסגת יצירתו של המלחין, כיום בן 98 וכבד ראייה. היא ממזגת בין המסתורי והאקזוטי, בין השפה המוסיקלית הפוסט-רומנטית של תחילת המאה ה-20 בווינה לבין האסכולה האמריקאית של אמצע המאה העשרים. ארלן מיטיב לכתוב לקול האנושי, מדקלמציה מוטעמת של הטקסט התנכ"י ועד לקנטילנה מקורית ומפתיעה. שילוב הזמרים הסולנים עם מקהלת הנשים יוצר מרקמים יוצאי דופן, אישיים ואינטימיים. בפרק האחרון של היצירה, ארלן מבטא את החושניות של הטקסט המקראי באמצעי פשוט לכאורה, אבל מקורי בהקשר זה – דואט חושני בין הטנור למצו-סופרן.

 

פסטיבל פליציה בלומנטל

תזמורת סימפונט רעננה

קרן קגרליצקי מנצחת

ניצן אלון מצו סופרן

רון זילברשטיין טנור

יואב מאיר וייס בריטון

מקהלת הנשים "נוה שיר"

ענת דור מנצחת מקהלה

 

שוברט: סימפוניה מס' 5 בסי במול מז'ור, ד' 485

ולטר ארלן: "שיר השירים" (בכורה ישראלית)

 

יום ו', 29.3.19 בשעה 13:00

אולם צוקר, תל אביב

משך הקונצרט: כ-80 דקות ללא הפסקה

לתכנית הפסטיבל המלאה:  https://kb.blumentalfestival.com/

לכרטיסים: אתר הפסטיבל www.fbmc.co.il או בטלפון 077-2019573